Ursa - wełna mineralna (Bielsko-Biała, Oświęcim, śląsk i małopolska)

Izolacja dla lepszego jutra

Wełna mineralna URSA


O co chodzi z tymi lambdami?

Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła, czyli najprościej mówiąc jednostka opisująca ile energii cieplnej dany materiał przewodzi. Przewodzi czyli… przepuszcza! Więc im więcej przewodzi = więcej przepuszcza, tym gorzej dla nas, ponieważ ciepło “ucieka” z naszego domu. Dlatego lambda powinna być jak najniższa! Producenci podają także inne parametry swoich produktów, czy one też muszą być możliwie najmniejsze, aby nasz dom był możliwie najcieplejszy? Otóż niekoniecznie. Opór cieplny, oznaczany literą “R” i zupełnie odwrotnie niż w przypadku lambdy (λ) korzystniej jest gdy opór jest jak najwyższy, czyli kiedy izolacja zatrzymuje jak najwięcej ciepła. Pojęcie oporu cieplnego konieczne jest aby móc porównać ocieplenia o różnych lambdach (λ) i różnych grubościach. Dla przykładu identycznymi właściwościami będą charakteryzowały się: ocieplenie o grubości 32cm wykonane z najgorszej wełny, której λ=0,050 i ocieplenie o grubości 20cm ze świetnej wełny URSA PLATINUM 32 o współczynniku λ=0,032. Jedyną różnicą jest różnica w grubości, co przekłada się najczęściej na zmniejszenie wysokości użytkowej oraz przestrzeni na poddaszu. To jest dość ekstremalny przykład, ale warto zastanowić się czy nie wykonać o 5 cm grubszej izolacji z wełny mineralnej o niewiele gorszym współczynniku przewodzenia. Nie dość, że może to wyjść korzystniej energetycznie, to także jest szansa, że będzie to tańsze rozwiązanie! Ostatnim często używanym współczynnikiem jest U, czyli współczynnik przewodzenia ciepła dla całej przegrody wykonanej z różnych materiałów. Można go wykorzystać do porównania izolacji wykonanych z różnych rodzajów wełny o różnych współczynnikach lambda (λ). Żeby nie było tak łatwo, to U jest odwrotnością sumy R (oporów cieplnych), więc im mniejsza jego wartość, tym lepiej!

Wybierz odpowiednią izolację

W naszej ofercie posiadamy wszystkie produkty marki URSA, lecz z doświadczenie podpowiadamy, że nasi Klienci najczęściej wybierają popularną wełnę URSA SILVER 39 o współczynniku λ=0,039 lub URSA GOLD 35 o współczynniku λ=0,035. Jeśli nie jesteś pewien jaką izolację powinieneś zastosować w swoim budynku, to napisz do nas maila, zadzwoń lub po prostu umów się na spotkanie – chętnie pomożemy w doborze właściwiej wełny!  

Najczęstsze błędy wykonawcze 

Niezależnie od tego czy warstwę ocieplenia będziesz układał samodzielnie, czy zatrudnisz do tego fachowca warto zwrócić uwagę na często popełniane błędy przy montażu wełny mineralnej. Nawet najlepsza izolacja o najniższej lambdzie nie pomoże jeśli jej montaż będzie niepoprawny! Pierwszym, często popełnianym błędem jest zakup za grubej wełny. Klienci w 16 centymetrową przestrzeń potrafią upychać 20cm izolację, będąc w przeświadczeniu, że jest to cieplejsze rozwiązanie. Niestety po skompresowaniu wełna traci swoje właściwości. Izolację należy dopasować tak aby przy membranach o niskiej paroprzepuszczalności lub przy pełnym deskowaniu pozostawić 2-4 centymetrową szczelinę wentylacyjną. Tylko przy zastosowaniu wysokoparoprzepuszczalnych membran można wypełnić całą przestrzeń między krokwiami dachu dociskając wełnę do powierzchni membrany. Po rozpakowaniu mat lub płyt izolacyjnych należy odczekać kilka minut aż wełna rozpręży się do grubości nominalnej i dopiero wtedy zacząć montaż. Przed przycięciem pasa wełny należy każdorazowo zmierzyć rozstaw krokwi i odciąć pas o 2 cm większy. Naddatek pozwoli wełnie zaklinować się w przestrzeni między konstrukcją dachu. Przy produktach PUREONE, PLATINUM 32, AMBER 33 oraz GOLD 35 nie jest nawet wymagane podwiązywanie ocieplenia sznurkiem, sprężystość tych mat zapewnia odpowiednie zaklinowanie się między krokwiami. Wykonawcy zazwyczaj “zapominają” o umieszczeniu w metalowych profilach przyciętych pasków wełny, co tworzy mostki termiczne – z jednej strony układana druga (w poprzek pierwszej) warstwa izolacji eliminuje mostki powstałe “na krokwiach”, a z drugiej tworzy wtedy nowe w miejscu profili stalowych. Niezwykle ważne jest też solidne przymocowanie folii paroprzepuszczalnej do krokwi (zszywkami) lub profili (taśmą dwustronną) – warto zadbać o to by taśma była dobrej jakości, a zszywki wstrzelone w niewielkich odstępach. Mało kto pamięta także o konieczności połączenia paroizolacji ze ścianami – można to zrobić silikonem lub taśmą rozprężną. 

 

Zalety wełny

Czy wiesz jakie są zalety wykonania ocieplenia z wełny mineralnej? Większość z nas myśli wyłącznie o komforcie termicznym, choć jest to jeden z ważniejszych aspektów, to nie jest to jedyny atut tego materiału. Spośród wszystkich popularnych materiałów izolacyjnych, tylko wełna mineralna oprócz termoizolacji zapewnia także komfort akustyczny oraz bezpieczeństwo pożarowe. Izolacje z wełny utrzymują optymalne właściwości dzięki niezmienności współczynnika przewodzenia ciepła λ i oporu cieplnego, niezmienności wymiarów liniowych, a także braku degradacji biologicznej. Jest to niezwykle istotne dla trwałości i skuteczności ocieplenia!

Bezpieczeństwo pożarowe

Wełna mineralna jest niepalna! Głównym składnikiem wełny szklanej jest stłuczka szklana i piasek kwarcowy, a wełny skalnej bazalt, które ze swojej natury są materiałami niepalnymi. Wełny mineralne mają najwyższe klasy reakcji na ogień (najczęściej A1), co oznacza, że takie izolacje nie tylko nie palą się, ale także nie kapią i nie wspomagają rozwoju pożaru. W przeciwieństwie do niektórych palnych materiałów izolacyjnych nie przyczyniają się także do emisji trującego dymu, który jest największym zagrożeniem dla domowników podczas pożaru budynku. Na etapie budowy domu nie zastanawiamy się nad ryzykiem pożaru, lepiej jednak zrobić wszystko co możliwe, aby nasz dom był bezpieczny. Zastosowanie niepalnej wełny minimalizuje ryzyko powstania pożaru, a w razie jego wystąpienia daje znacznie więcej czasu na ucieczkę z płonącego pomieszczenia, czy przeprowadzenie akcji ratunkowej. Pomyśl o tym zanim wybierzesz sposób ocieplenia swojego poddasza!

Komfort akustyczny

Hałas jest nie tylko uciążliwy, ale także bardzo szkodliwy dla człowieka. Spośród wszystkich popularnych izolacji najlepsze zdolności tłumienia i pochłaniania dźwięku ma wełna mineralna. Dzięki włóknistej budowie o otwartej strukturze i sprężystości bardzo dobrze tłumi hałas. Pochłaniając fale dźwiękowe zapewniaja odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian działowych, ścian zewnętrznych, dachu, podłóg czy kanałów wentylacyjnych. Bardzo ważną rolę w uzyskaniu wymaganej izolacyjności akustycznej odgrywa właściwe wykonawstwo, bo na przykład nieszczelna spoina, niewłaściwie ułożona izolacja w warstwach podłogowych, niestaranne połączenie murów czy zbyt cienka warstwa tynku mogą pogorszyć izolacyjność akustyczną nawet o kilkanaście decybeli. Zwróć uwagę na dokładność wykonania prac na Twojej budowie! Inwestujesz duże pieniądze w dobre rozwiązania materiałowe, nie pozwól by to poszło na marne. 

Paroprzepuszczalność

Każdy z nas wie, że w zamieszkanym budynku powstają duże ilości pary wodnej. Gotujemy, bierzemy kąpiel, myjemy podłogi “na mokro”, które później muszą wyschnąć – nie trzeba tego tłumaczyć. Powstała para wodna znajduje ujście poprzez różne warstwy konstrukcyjne i wykończeniowe domu. Aby woda się w nich nie odkładała i nie powodowała korozji biologicznej dachu do izolacji należy stosować tak zwane wyroby paroprzepuszczalne. Dzięki materiałom takim jak wełna mineralna, wilgoć swobodnie może wydostać się na zewnątrz. Gdy stosujemy materia­ły termoizolacyjne nie przepuszczające pary wodnej, a wentylacja domu jest niewydajna, to może się ona odkładać poniżej warstwy izolacji lub w samej izolacji. Wtedy pary będzie coraz więcej, aż w końcu dojdzie do uszkodzenia przegrody budowlanej. Wilgoć w domu to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, co ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego najlepszym rozwiąza­niem jest stosowanie materiałów, które przepuszczają parę wodną, a nie stanowią dla niej trudną do przebycia barierę. Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego pary wodnej (µ) w przypadku wełny mineralnej wynosi 1, czyli tyle, ile ma powietrze. Oznacza to jej pełną paroprzepuszczalność!

Trwałość 

To bardzo istotna cecha izolacji. Wyroby z wełny mineralnej zachowują swoje właściwości przez cały okres użytkowania. Prawidłowo zamontowane ocieplenie nie osiada i nie kurczy się. Nie są to tylko hasła marketingowe, a fakty potwierdzone badaniami zainstalowanych izolacji minimum 20 lat wcześniej w budynkach na terenie Niemiec, Litwy, Danii i Szwajcarii. Badania te potwierdziły, że właściwości cieplne wełny nie ulegają pogorszeniu w czasie i zachowują wymagane parametry nawet po 50 latach użytkowania! Jeśli zastanawiasz się nad wyborem innej izolacji, to dowiedz się czy ma ona takie same właściwości. 

Ocieplenie wełną czy pianą PIR, PUR, PF?

Wśród Twoich znajomych znajdziesz pewnie wiele sprzecznych opinii na temat wyboru właściwej izolacji. Jeszcze więcej sprzecznych ze sobą artykułów przeczytasz w internecie. Nie wspominając już o wypowiedziach na przeróżnych forach budowlanych… Postaramy się przedstawić poniżej kilka różnic i konkretnych faktów, a Ty podejmiesz decyzję samodzielnie i będziesz dumny ze świadomego wyboru dobrej izolacji! W izolacjach pianowych własności termoizolacyjne pogarszają się z czasem i mogą spaść nawet o 15-20% w zależności od rodzaju piany (otwartokomórkowe, czy zamkniętokomórkowe), ponadto piany mogą zmieniać swoje wymiary przy wyższych temperaturach i wilgotności od 1 do 5%. Przy rozstawie krokwi około 80 cm może to spowodować utworzenie kilkucentymetrowej szczeliny! Jak już pewnie wiecie wełna mineralna nie ma z tym problemu – zachowuje swoje właściwości przez wiele lat i praktycznie nie zmienia wymiarów (maksymalnie do 1%). Dla pian nie są deklarowane żadne właściwości akustyczne, wełna za to jest świetnym materiałem wygłuszającym. Jeszcze nie jesteś przekonany? Piany PUR, PIR, PF, tak jak i styropian są wyrobami… palnymi. W przypadku wyrobów klasy E są to samogasnące, ale wciąż palne materiały. Wełna zapewnia za to doskonałą ochronę przeciwogniową. Warto też zaznaczyć, że więźby dachowe mają tendencję (jak każde drewno) do zmiany wymiarów w zależności od warunków otoczenia – czy uważasz, że lepiej szczelnie okleić takie pracujące krokwie, czy ocieplić je dwoma naprzemiennymi warstwami izolacji, która nie będzie kolidować z pracującym drewnem? 

Stowarzyszenie producentów wełny mineralnej 

Jeśli chcesz przeczytać więcej szczegółowych artykułów na temat wełny zapraszamy na stronę MIWO – Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, którego celem jest kształtowanie w świadomości społecznej pozytywnego wizerunku wełny mineralnej oraz  szerzenie informacji o wyjątkowych właściwościach tej izolacji. 


Grafiki pochodzą z materiałów marketingowych firmy URSA, a informacje techniczne zaczerpnięto z folderów technicznych URSA oraz strony www.miwo.pl